Mapa Satelitarna - Polska. Tylko w dzień

Mapa Satelitarna - Polska. Tylko w dzień

Detektor burz

Mapa burzowa Polski

Ostrzeżenia Meteorologiczne IMGW

Mapa burzowa Polski

Menu Główne

Developed in conjunction with Joomla extensions.

Nasza jednostka

Developed in conjunction with Joomla extensions.

Orkiestra Dęta

Developed in conjunction with Joomla extensions.

MDP i KDP

Developed in conjunction with Joomla extensions.

Menu Strażaka

Developed in conjunction with Joomla extensions.

Zaloguj

Święty Florian - Patron Strażaków

Św. Florian

Św. Florian urodził się około 250 roku w Ceti (Dolna Austria). Był organizatorem i dowódcą oddziałów gaśniczych wchodzących w skład armii Imperium rzymskiego. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. Szczególnym okrucieństwem wykazywał się namiestnik norycki Akvilinus, który w ogrodzie Laureakum uwięził 40 chrześcijan. W roku 304 św. Florian ujął się za prześladowanymi legionistami, postanowił dodać otuchy chrześcijanom i udowodnić, że za wiarę należy poświęcić wszystko, nawet życie. Wówczas nie do przyjęcia było, aby żołnierz, dowódca oddziału mógł być wyznawcą religii chrześcijańskiej i stawiać opór rozkazom Cesarza. Początkowo Akvilinus starał się odwieść Floriana od wyznawania religii i zmusić go do złożenia ofiary bogom pogańskim. Za niepodporządkowanie się namiestnikowi Florian został skatowany do nieprzytomności, a kiedy i to nie pomogło biczowano go i rozszarpywano jego ciało ostrymi żelaznymi kolcami. Florian do końca pozostał wierny swojej wierze, cały czas się modląc. Następnie 4 maja 304 r. przywiązano mu do szyi młyński kamień i zrzucono z mostu do rzeki Enns (Anizy).

W Polsce kult św. Floriana, jako obrońcy od ognia w Galicji rozszerzył się na większą skalę w XVI wieku. Legenda wiązała się z faktem, że kiedy wybuchł wielki pożar w Krakowie w 1528 r. i. wiele budynków spłonęło, a kościół na Kleparzu ocalał, w którym znajdowały się relikwie św. Floriana, ludzie uwierzyli, że stało się tak dlatego, że św. Florian opiekował się tym Kościołem i ochronił go od ognia. Od tego czasu św. Florian został patronem straży pożarnej.

Św. Florjanie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! – napis umieszczany na kamienicach dawnego Krakowa.

Św. Florian czczony jest jako orędownik podczas pożarów i powodzi, jest także patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy, ceramików, bednarzów i piekarzy.

Statystyki Interwencji

Statystyka na rok 2017:

Ilość interwencji: 3

Pożary: 1

Miejscowe zagrożenia: 2

Alarmy fałszywe: 0

__________________

Manewry/ćwiczenia: 0

Inne działania: 0 

Kanał Youtube

Pogoda w Klonowej

 

Partnerzy

1zp06zt

a23rm9

image003

14kjzt4

2nve43

1zq7msi

2rpblab

Statystyki

5078859
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiac
ostatni miesiąc
Razem
1346
2038
5645
5062054
37138
81374
5078859

Your IP: 34.230.9.187
2022-01-18 20:17